ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Mart 2014 Çarşamba 14:04

38 yıldır tapu bekledikleri eve vergi ödüyorlar

38 yıldır tapu bekledikleri eve vergi ödüyorlar


Erzurum’da 12 yıldır tapu bekleyen Yeğenağa İş Merkezi esnafından sonra Aziziye Mahallesi İmar İskan Evleri Sakinleri de 38 yıldır tapu beklediklerini, 1976 yılından beri tapuzede durumunda bırakıldıklarını söyledi.

Yakutiye ilçesine bağlı Aziziye Mahallesi'ndeki İmar İskan evlerindeki 36 konut 260 daire sahibi tapu alamıyor. 1976'dan beri evlerinde tapusuz halde oturduklarını belirten ev sahibi Cevat Koç, tapusu olmayan evlere yıllardır vergi ödediklerini söyledi. Koç, “Aziziye mahallesindeki imar iskan evlerinin 1976 yılından beridir tapusu yok. 36 konut 260 daire sahibi olarak 38 yıldır tapu alamıyoruz. Bayındırlık İskan Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm kapsamanda buradaki 36 konut yıkılacağını yerine yeniden evler yapılacağını söylediler. Aradan 38 yıl geçmesine rağmen ne gelen var ne de bizim halimizi soran. 38 yıldır tapusuz evlerde oturduğumuz halde birde üstüne üstlük konut vergisi ödüyoruz.” dedi.

Mahalle sakinlerinden Murat Gültekin ise evin dış tarafındaki duvarlarının bir kısmında çökmeler yaşandığı ve evin her an yıkılmasından endişe ettiğini dile getirdi. Gültekin şunları kaydetti: “Mahallemizde ki bu konutların her tarafında, çok büyük çatlakların meydana gelmesi sonucu bir kısmı yıkılmak üzere. Geri kalan kısımları ise yıkılmak üzeredir ve mecburi olarak evlerde kalmak zorundayız. Bu evlerde oturan birçok kişinin maddi durumum iyi olmadığı için mecburen evlerde oturmak zorunda kalıyor, yıkılmak üzere olan konutları onaracak hiçbir imkân ve gücümüz olmadığı gibi, başka yere gidecek durumumuzda yok, mağdur durumdayız. Yetkililere sesleniyoruz, sesimizi duysunlar ve sorunlarımıza bir an evvel çare bulsunlar, yoksa bu kış ortasında evlerimiz başımıza yıkılacak. Devletimiz bize sahip çıksın. Yetkililerin burayla ilgilenmesi için illaki birkaç evin çöküp birilerinin ölmesi mi gerekiyor.”
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER