ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Şubat 2014 Çarşamba 11:37

‘3 Boyutlu Karaman’ programı coşkulu geçti


Tamamen gönüllülük esası üzerine çalışmalar yapmak için 2012 Ekim ayında kurulan Bizbize Karaman Vakfı, ‘3 Boyutlu Karaman’ı Gezelim’ adlı kültür programı tertip etti. Programa değişik kentlerden yaklaşık bin Karamanlı katıldı.

Schalmei Salonu’nda gerçekleşen ve Vivamedicana tarafından desteklenen kültür programına Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Sosyal Demokrat İşçi Partisi (PvdA) milletvekili Selçuk Öztürk, Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Orta, siyasiler, politikacılar, işadamları ve STK temsilcileri de katıldı. Kur'an-ı Kerim ve İstiklal Marşı ile başlayan programda Bizbize Karaman Vakfı Başkanı Fehmi Uzun, vakfın kuruluş amacını ve faaliyetlerini anlattı.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, şunları söyledi: “BizBize Karaman Vakfı’nın davetlisi olarak geldim ve bugün siz değerli hemşehrilerimizle bir aradayım. Buraya gelişimin nedenlerinden biri ‘tanışlarımın sayısını artırmak, sizinle tanış olmak’ ve buradaki eğitim kurumlarına bazı ziyaretlerde bulunmaktı. Hayatın anlamı olan yaşamı bir cümleyle izah etmek mümkün mü sorusuna verebileceği cevabım, ‘dost kazanma mücadelesidir’ derim. Başka bir ifadeyle yaşam, ‘tebessüm biriktirme yarışıdır’. Yaşamın değeri kaç yıl yaşadığınızla asla ilgili değildir, ancak ve ancak nasıl yaşadığınızla ilgilidir. Zira nerede, ne kadar yaşayacağımız belli değildir, bunu hiçbirimiz bilmiyor. Ama bildiğimiz bir şey vardır ki, nasıl yaşayacağımız biz karar veriyoruz. Dolayısıyla Allah’ın yarattığı kullar olarak bizim görevimiz, birlikte yaşadığımız insanların yüzünde bir tebessüm ve gözünde ışıltı oluşturmak, meydana getirmektir. ‘İnsanlara katkı vermeyi bıraktığınız zaman ölmeye başlarsınız’ sözünün aksini yapmalıyız, biz yaşarken ölmemeliyiz. Ben bu programa sadece yaşarken ölmemek için değil, öldükten sonra da yaşamak için geldim. Yüce Peygamberimiz'in, ‘insanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır’ diye buyurmuştur. Burada sizlere büyük görevler düşüyor. Çocuklarınızı yetiştirirken öncelikle, doktor, mühendis, avukat vs. için değil, adam olması için gayret sarf edin. Çünkü bu her şeyin zeminidir. Bugün bizlerin bir araya gelmesine vesile olan herkese teşekkür ediyorum.”

Hollanda Sosyal Demokrat İşçi Partisi (PvdA) Milletvekili Selçuk Öztürk, kültür ve geleneklerin yaşatılması adına organize edilen bu etkinlik için BizBize Karaman Vakfı’nı tebrik ederek, bundan sonraki çalışmalarında da başarılar diledi.

Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral da “BizBize Karaman Vakfı'na gönül desteği veren herkese teşekkür ediyorum. Meşhur bir söz vardır, ‘Bir ağacın kökleri ne kadar derinlere ulaşırsa gövdesi ve dalları da o kadar büyür, gelişir.’ İşte Türk milleti kökleri çok derinlere giden koca bir çınardır. Ancak bu çınarın köklerinin beslenmeye ihtiyacı var. İşte beslendiği kaynakların, o güzel toprakların en bereketlilerinden bir tanesi de bizim Karaman şehrimiz. Bizim bu çınarı kurutmayıp, onun dallarını, gövdesini, yapraklarını daha da geliştirebilmek için o topraklardan uzakta bile olsak Hollanda, Almanya, Belçika nerede olursak olalım, elele verip onun dibine suyunu, gübresini el birliğiyle vermemiz lazım. Yoksa bizim torunlarımızla sohbet edecek imkânımız olmayacak. Bugün bu salonda görüyorum ki, sizlerin katkılarıyla, bu çınar daha da büyüyecek, gelişecek. Önceliğimiz birlik ve beraberliğimizdir. Bütün Türk toplumu olarak Hollanda genelinde bu beraberliği sağlayabiliriz. Bizim ait olduğumuz medeniyet bize bunu öğretiyor, bu sorumluluğu öğretiyor. O yüzden lütfen bu sorumluluğun bilinciyle hareket edelim. Ve bu medeniyeti, bu kültür ve değerleri özellikle de çocuklarımıza aşılayalım. Bunun için onlara anlatmak değil yaşatmaktır. Ayrıca bizler elbette anavatanımız Türkiye’yle bağımızı kesmeyeceğiz, ancak bize aş veren, işveren, havasını soluduğumuz bu ülkeyi de sevelim. Çünkü insan sevdiği yeri güzelleştirmek için çalışır, sevmediği yere hiçbir katkıda bulunmaz. O yüzden biz Hollanda’yı çok seviyoruz. Türkiye Cumhuriyeti olarak sizlerle gurur duyuyoruz. Artık sizlerin bize ihtiyacı yok bilakis bizlerin size ihtiyacı var. Biz sizlerden talepte bulunuyoruz artık.” ifadelerini kullandı.

KARAMAN’A DAHA FAZLA HOLLANDALI TURİST

Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Orta ise Karaman’ın farklı yerlerinin ‘3 boyutlu’ olarak özel çekimini salonda bulunanlara slayt eşliğinde gösterdi. Karaman’ın tarihi ve kültürel dokusunun daha fazla tanıtılması için uluslararası fuarlara katıldıklarının altını çizen Cengiz Orta, daha fazla Hollandalı misafiri Karaman’a çekmek için çalışma yaptıklarını söyledi.

Öte yandan şair Abdullah Güven’in okuduğu şiir sonrası Acar Acartürk tarafından sunulan programın eğlence bölümünde sanatçı Sami Çelik özellikle Karaman yöresine ait söylediği türkülerle salonda bulunanlar tarafından büyük alkış topladı. Ayrıca BizBize Karaman Vakfı tarafından hazırlanan VTR ilgiyle izlendi. Karaman yöresine ait ‘kına yakma’ oyunu, folklor, müzik gruplarının da sahne aldığı kültür programının sonunda etkinliğe katkıda bulunanlara plaket sunuldu ve çekilişler yapıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER