ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Rüzgarlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 21:14

"28 Şubat diğer darbelerden çok farklı"

"28 Şubat diğer darbelerden çok farklı"


Erzurum Milletvekili Cengiz Yavilioğlu, 28 Şubat’ta askerlerle işbirliği yapanlara tepki göstererek,"Askerlerin yanına gitmenin, onlarla irtibatta olmanın erdemlilik ve güç olduğuna inanan arkadaşlarım oldu. Bu iğrenç bir durumdu" dedi.

28 Şubat Post Modern Darbesi nedeniyle Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezinde düzenlenen konferansta konuşan Yavilioğlu, 28 Şubat’ta ne solcuların, ne muhafazakârların ne de Ülkücülerin, özgürlükler ve haklar anlamında olumlu bir sınav veremediğini savunarak “Bazıları kendi rahatları için başkalarının özgürlüğün elinden alınmasına ses çıkarmadı." dedi.

Gençlik ve Spor Hizmetleri Bakan Yardımcısı Doç.Dr. Yusuf Tekin ise, 28 Şubat sürecinin Turgut Özal’ın 1991 yılında Başbakan olarak Yıldırım Akbulut’u atamasıyla birlikte başladığını belirterek, "O zaman Başbakan fıkraları çıktı. Sonra faili meçhullerle, sarıklı cübbeli kişiler ortaya sürerek darbeye giden süreç hazırlanmaya çalışıldı." dedi.

"DARBE OLDUĞUNDA SOKAĞA ÇIKIN"

“Bugüne kadar birçok darbe oldu ama hiç kimse bunlara karşı çıkmadı, direnç gösteremedi. Sokağa inemedi. Maalesef kabullendik.” diyen Tekin “Gençler olarak 'sokağa çıkarız' diye düşünüyor olabilirsiniz, yine böyle bir darbe olduğunda, sizin sokağa çıkmanızı istiyoruz. Onun için bunları anlatıyoruz. Bıraksınlar biz kendimizi nasıl yöneteceğimize kendimiz karar verelim. Biz başka bir şey istemiyoruz.”şeklinde konuştu.

28 ŞUBAT DİĞER DARBELERDEN ÇOK FARKLI

Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin ise 28 Şubat süreci denilince ilk akla gelen ismin rahmetli Necmettin Erbakan olduğuna işaret ederek, “28 Şubat sürecinin bana göre bir numaralı mağdurudur. Takdiri ilahi olarak ta 28 Şubat’tan bir gün önce vefat etmiştir. Bu vesileyle Türkiye’nin darbelerle yüzleşiyor olması ve darbecileri yargılıyor olması nedeniyle rahmetli Erbakan hocamız huzur içinde yatar diyor ve bir kez daha kendisine Allah’tan rahmet diliyorum.”şeklinde konuştu.

“28 Şubat diğer darbelerden çok farklıydı, önceki darbeler hükümetlere karşı yapılırken, 28 Şubat milleti karşısına alan ve milleti baştan aşağı dizayn etmeyi amaçlayan bir süreçti.”diyen Bilgin şöyle devam etti:
“Başörtülü kız kardeşlerimiz okuyamadı, imam hatiplilere 'yarasa' dediler, 'muhtar bile olamazsın' dediler, ama Allah’a şükürler olsun ki o günün mağdurları ülkeyi yönetir hale geldi.”

Konferansı Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Faruk Kocacık, AK Parti İl Başkanı Burhanettin Kuru ile çok sayıda davetli ve üniversite öğrencileri takip etti.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER