ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 14:11

2. Anadolu Kültür Festivali Antalya'da devam ediyor

2. Anadolu Kültür Festivali Antalyada devam ediyor


Antalya Büyükşehir Belediyesi ve 41 hemşeri derneğinin ortaklaşa düzenlediği 2’nci Anadolu Kültür Festivali, kortejle başladı. İlki geçen yıl gerçekleşen festivalin ikincisi 'Anadolu; vatan toprağımız kültürel zenginliğimiz' sloganı ile 8 Eylül’e kadar Atatürk Kültür Parkı’nda devam edecek.

Korteji öncesi festivale katılan 41 derneğin başkanı, Burdur Vali Yardımcısı Bahir Altunkaya ile belediye başkanları Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın’ı ziyaret etti. Ziyaret sonrasında Büyükşehir Belediyesi önünde bir araya gelen hemşehri dernekleri, Cumhuriyet Meydanı’na kadar açılış korteji gerçekleştirdi. Korteje Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Burdur Vali Yardımcısı Bahir Altunkaya, Hasanpaşa, Beyköy, Tefenni, Karamanlı, Dağbeli, Bademağacı belediye başkanları, dernek üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Festival kortejine yöresel kıyafetleri ve kültürlerini yansıtan figürlerle katılan hemşehri dernekleri, Antalya sokaklarını renklendirdi. Yörük kültürünü anlatan deve kervanı büyük ilgi gördü. Vatandaşlar ve turistler korteje katılanlara alkışlarla destek verdi.

Antalya 2’nci Anadolu Kültür Festivali etkinlikleri kapsamında dernekler, Atatürk Kültür Parkı’nda açacakları stantlarda yörelerine özgü yiyecek, içecek, el sanatları ve ürünleri sergileyecek. Stantlar her gün saat 10.00’dan 24.00’e kadar açık kalacak. Atatürk Kültür Parkı’nda açık alanda her akşam saat 19.00’da yöresel geceler ve eğlenceler gerçekleştirilecek. Ayrıca yöresel kültürlerin anlatılacağı söyleşiler düzenlenecek.
Festival kapsamında Malatya Battalgazi Belediyesi, Antalya Kültür Merkezi Fuaye Alanı’nda ‘Dünden Bugüne Sokak Esnafları Ahşap Karikatür Sergisi’ açacak. Festival 8 Eylül Pazar günü saat 20.30’da AKM Amfi Tiyatro’da Antakya Medeniyetler Korosu Konseri ile son bulacak.

Festivalde konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, 5 yılda Antalya’ya birçok festival kazandırdıklarını hatırlatarak, “Göreve geldiğimizde 3 olan festival sayısı bugün 13 oldu. En önemlilerinden birisi bu festivaldir. Katılımlarımızla büyüyen bu festivalle gurur duyuyorum” diye konuştu.

Anadolu Kültür Festivali Komite Başkanlığı’nı yürüten Ankaralılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Reşat Küçükterkan, “Hepimiz Antalyalıyız” diyerek başladığı konuşmasında şunları söyledi: “Din, dil, ırk ayırt etmeden kardeşlik ve barış türküleri söyleyerek hazırlanan bu festivalin bu Antalya’da yanmaya başlayan bir meşale olarak tüm Türkiye’yi aydınlatmasını diliyoruz.”

Konuşmaların ardından Yörükler Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah Duman, kültürlerin yaşatılmasına verdiği destekten dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’a plaket verdi. Başkan Akaydın da festivale katılan derneklerin başkanlarına çiçek sundu. Daha sonra, folklor ekipleri çeşitli yörelerden halk oyunları sundu.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER