ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 17:28

19. Dede Korkut Kültür ve Sanat Şöleni başladı

19. Dede Korkut Kültür ve Sanat Şöleni başladı


Bayburt'ta geleneksel olarak düzenlenen Dede Korkut Kültür ve Sanat Şöleni başladı. Bir hafta boyunca sürecek şölenin ilk gününde, Türk Dünyası Parkı'nda Bayburt ve Azerbaycan konulu fotoğraf sergisi açıldı. Restorasyonu tamamlanan tarihi Taşhan'da (Bedesten) yöresel el sanatları ve yöresel yemekler ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

        Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat, İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahri Akbulut, Bayburt Bilim Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Mete Emir ve bazı kurum müdürleri ve vatandaşların sergiyi gezmesinin ardından Masat köyündeki Dede Korkut Türbesi ziyaret edildi. Burada Yakutiye Camii imam-hatibi Enis Aslan’ın Kur’anı Kerim tilavetinin ardından İl Müftüsü Kemalettin Aksoy tarafından dua edildi.

Azerbaycan’dan gelen gazetecilerle Dede Korkut Türbesi önünde bir süre sohbet eden Bayburt Valisi Hasan İpek, konuk gazetecilerin sorularını cevapladı. Masat köyündeki açılışta konuşan Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat, bu yıl 19. Uluslararası Bayburt Dede Korkut Kültür ve Sanat Şöleni kutladıklarını belirtti.

        Uzak yakın demeden Masat köyüne koşanların festivale renk kattığını söyleyen Başkan Polat, "Gerçekten artık global dünyanın bir taraftan küçüldüğü ama bir taraftan da ülkeleri, insanları birbirine kaynaştıran değerlerin değerinin daha çok bilindiği bir dönemi hep birlikte yaşıyoruz. Müslüman Türk dünyasını birleştiren değer sayısı gerçekten çok fazla. Ama bunlar tarihin derinliklerinde çoğu defa unutulmuş, ihmale uğramışlar. Dede Korkut, Hoca Ahmet Yesevi ve Yusuf Has Hacip bunlardan biri. Öyle ki Bayburt’ta bile bazı değerlerimizi bizim ve bizim yaşımızdaki insanların bile artık unuttuğunu tespit ettik. Mesala İmarettepe’de keşfettiğimiz iki tane şahsiyetimiz var. Veysel Hemedani ve Necmeddin Geylani. Bunlar Horasan erenleri. Bayburt gerçekten Horasan erenlerinin ilk akın yerleri. Abdulvahap Gazi ile başlayan süreç Dede Korkut ile devam etmiş. Veysel Hemedani, Necmeddin Geylani, Haydar Hakani ile devam etmiş. Ta ki Bayburt İslamın bir kalesi olmuş. Müslüman Türklerin yaşadıkları muhkem bir kale olmuş. Bayburt Kalesi tarihi boyunca buna şahitlik etmiş. O zaman bizim şunu yapmamış artık farz oldu diye düşünüyorum. Müslüman Türk dünyasını birleştirme potansiyeli olan değerleri yeniden ortaya çıkarmak, yeniden herkes tarafından bilinir hale gelmesini temin etmek biz idarecilerin temel görevlerinden birisi olmalıdır. Türkiye’de bilindiği kadar Azerbaycan da, Kırgızıstan’da da Tacikistan’da da bilinen Dede Korkut, tam manasıyla sünni bir Müslüman alimdir. Horasan erenidir." dedi.

        Başkan Polat, daha sonra Dede Korkut Kitabı'ndan anekdotlar okudu. Masat köyündeki program; Makedonya, Azerbaycan ve Bayburt halk oyunları ekibinin gösteriler sunmasıyla sona erdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER