ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 15:35

152 kelaynak kuşu doğaya kanat çırptı


Orman ve Su İşleri Şanlıurfa Şube Müdürlüğü Birecik Doğa Koruma Milli Parklar (DKMP) Şefliği Kelaynak Üretme İstasyonu'nda yaklaşık 6 aydan bu yana kafeslerde bulunan 152 adet kelaynak kuşu 2013 yılı üreme dönemi için doğaya bırakıldı.

Kelaynak Kuşlarını Doğaya Bırakma Programı'na DKMP 15.Bölge Müdürü Fehmi Yüksel, Biyolojik Çeşitlilik Daire Başkanı Ayhan Çağtay, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Bahri Tiryaki, Birecik Kaymakamı Fehmi Sinan Niyazi, İlçe Emniyet Müdürü Barış Ertuğrul ve vatandaşlar katıldı.
Doğada altı ay serbest olarak kalacak kelaynak kuşları, mart-mayıs ayları arasında üremelerini tamamlayacak. Yılda bir defa yumurtlayan kelaynaklar, 1-3 arası yumurta yapacak ve kuluçka dönemleri 4 hafta sürecek. Yavrular mayıs ayından itibaren uçmaya başlayacak. Temmuz ayında göç hazırlığı yapan kelaynak kuşları kafeslere alınacak ve göçe gönderilecek olan fertler doğaya bırakılacağı öğrenildi.

DKMP Genel Müdürlüğü 15.Bölge Müdürü Fehmi Yüksel, "Doğaya bıraktığımız Kelaynak sayısı 152 adet. İnşallah üreme döneminden sonra 200 adet sayı bekliyoruz. Normalde şubat ayının ortalarında bırakmamız gerekiyordu. Fakat hava şartlarının şubat ayı içerisinde soğuk ve yağışlı olmasından dolayı bugün bırakmayı uygun gördük. Bu tarihler kelaynakların Birecik’e geliş tarihleridir. Kelaynak kuşları bereketin sembolüdür. İnşallah bu yıl Ortadoğu da sular durulursa bu kuşları tekrardan çip takıp, göçe göndermeyi düşünüyoruz. Daha önce gönderdiklerimiz kuşlar Suriye ve Ürdün civarlarında avcılar tarafından vurulduğu için onların denemesinde başarı sağlayamadık. Bu kuşların bir özelliği de dünyada sadece iki kolonisi bulunmaktadır. Biri Fas’ta diğeri Birecik’tir." şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER