ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2014 Salı 16:01

150 yıllık tarihi cami yıkıldı

150 yıllık tarihi cami yıkıldı

Eskişehir’de Türk Kültür Başkenti Ajansı tarafından restorasyonu yapılması düşünülen tarihi Odunpazarı semtindeki Osmanlı'dan kalma 150 yıllık Orta Işık Cami yıkıldı.


Geçtiğimiz şubat ayında restorasyon için ibadete kapatılan caminin restorasyon çalışması için yıkılması, Eskişehir’de tartışma meydana getirdi. Tarihi yönden tescilli olan, minaresi ve binası yıkılan caminin yeniden yapılacağı belirtildi. Ancak tescilli olmasına rağmen restorasyona çıkarılan tarihi caminin yıkılarak yeniden yapılacak olması kafaları karıştırdı.

2013 Eskişehir Türk Kültür Başkentliği kapsamında kurulan Türk Kültür Başkenti Ajansı, kentte kültür varlıklarına yönelik çalışmalar başlattı. Ajans bu kapsamda kentteki bazı camileri restore ettirmeye başladı. Ajans, son olarak da Odunpazarı ilçesindeki 1864 yılında yapılan Osmanlı'dan kalma Orta Işık Cami’nin restorasyon kapsamına aldı. Restorasyon çalışmaları geçtiğimiz aylarda başlayan tarihi cami, şubat ayında ibadete kapatıldı. 150 yıllık tarihi caminin restorasyonu sırasında ilginç bir olay yaşandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu kayıtlarında 'tescilli yapı' olarak görülen cami, restorasyon çalışmaları kapsamında yıkıldı. Camiden geriye, sadece bir kubbe ve bahçesinde bulunan çam ağaçları kaldı.

150 yıllık tarihi caminin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Eskişehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararınca yıkıldığı öğrenildi. Minaresi ve binası yıkılan tarihi caminin aslına uygun olarak yeniden yapılacağı kaydedildi. Caminin tescilli olduğu, yeniden yapımına ilişkin ilgili projelerin hazır olduğu ve çalışmaların kanun ve nizamlara uygun olduğu ifade edildi. Restorasyonun yıkılmadan yapılması gerektiğini belirten vatandaşlar, tarihi caminin aslına uygun olarak yapılamayacağı endişesi taşıyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER