ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 09:21

120 kahraman genç Uludağ’da anıldı

120 kahraman genç Uludağda anıldı


Birinci Dünya Savaşı yıllarında Van’dan Sarıkamış’a cephane götürmek için karlı dağlarda gece gündüz yürüyen 12-17 yaşları arasındaki 120 isimsiz kahraman genç Uludağ’da anıldı.

Birinci Dünya Savaşı yıllarının 120 isimsiz genç kahramanı, Osmangazi Gençlik Merkezi ve öğrencilerin Uludağ’da düzenlendiği etkinlikte anıldı. Van’dan Sarıkamış’a cephane götürmek için karlı dağlarda gece gündüz yürüyen 12-17 yaşları arasındaki gençlerin kahramanlık öyküsü, 120 genç tarafından Uludağ’da düzenlenen yürüyüşle canlandırıldı.

120 filminden ilham alınarak düzenlenen etkinlikte marşlar ve Türk Bayrakları eşliğinde yürüyen gençler, etkinlik alanında tiyatro gösterisi ve şiir dinletisinin ardından dereceye giren mektupları okudu. Dereceye girenlerin ödüllendirildiği etkinlikte öğrenciler serbest zamanlarında da hoş vakit geçirdi.

Etkinliğe katılan 120 filminin yönetmeni Özhan Eren, Sarıkamış yollarında şehit olan 120 gencin gerçek hikâyesinden yola çıktıklarını dile getirdi. Eren, çocuklara bu duyguyu yaşatmanın önemli olduğunu ve tarihin yaşayarak öğrenilmesi gerektiğini söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER