ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 15:03

1 Mayıs, Afyon’da olaysız kutlandı

1 Mayıs, Afyonda olaysız kutlandı


 Afyonkarahisar’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlaması, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) tarafından Harb-İş Sendikası Afyonkarahisar Şubesi önünde yapıldı.

Türk-İş Afyonkarahisar İl Temsilciği tarafından gerçekleştirilen kutlamaya, konfederasyona bağlı sendikaların üyeleri katıldı. Türkiye Harb Sanayi ve Yardımcı İşkolları İsçileri Sendikası (Harb-İş) Afyonkarahisar Şubesi önündeki etkinliğe yaklaşık 250 işçi katıldı. Polis ekipleri, çevrede geniş güvenlik önlemi aldı.

Türk İş Afyonkarahisar İl Temsilcisi Muharrem Uslu, 1 Mayıs’ın, dünyada emekçilerin ve emeğin uğradığı haksızlıklara karşı işçi sınıfının hep birlikte sesini yükselttiği gün olduğunu söyledi. Uslu, “Bugün emekçiler, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de güvencesiz çalışmaya isyan etmektedir. Türkiye’de emekçilerin yarısı kayıt dışı çalışmaktadır. Ulusal istihdam stratejisinin emek karşıtı yaklaşımlarıyla kıdem tazminatımıza göz dikiliyor, asgari ücret bölgeselleştirilmek, esnek ve kuralsız çalışma biçimleri yaygınlaştırılmak isteniyor.” dedi.

Taşeron işçiliği yaygınlaştırma, kuralsızlaştırma planları yapıldığını ifade eden Uslu, “Örgütlenen işçiler işten atılıyor. İş kazası adı verilen cinayetler durmak bilmiyor. 1 Mayıs alanlarından verilen mesajlar hükümet tarafından iyi anlaşılmalıdır. Emekçilerin sefaletinin kimseye refah getirmeyeceği bilinmelidir. Hükümet, emek karşıtı politikaları bir an evvel terk ederek, taleplere kulak vermelidir. Bu, çağımızın gerektirdiği bir mecburiyettir. Bu bir ihtiyaçtır.” diye konuştu. Konuşmaların ardından, işçiler bir süre slogan attıktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER